xzc76

Yürüyüşün Şaşırtıcı ve En Büyük 10 Faydası

Yürüyüşün Şaşırtıcı ve En Büyük 10 Faydası

King Smith tarafından 

Sizi şaşırtabilir, ancak her gün yaptığımız ve sağlığa birçok faydası olan bir egzersiz yöntemi var. Evet, Bu basit aktivite yürümektir. 10 inanılmaz faydası var! Zaman ve mekan sınırlaması ne olursa olsun yürüyüş, 21. yüzyılın en iyi egzersiz yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor. Spor salonuna gitmeye vaktiniz yoksa, 10 fayda sağlayacak günlük bir yürüyüş planı yapın.

Kalp Sağlığını İyileştirin

Günde 30 ila 45 dakika yürümek, kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Yürümek kalp atış hızınızı arttırdığı ve kan dolaşımınızı sağladığı için kalbi güçlendirir, kolesterol seviyelerini düşürür ve nihayetinde kalp hastalığı riskini azaltır.

Kan şekerini iyileştirin

Diğer egzersiz yöntemleriyle karşılaştırıldığında, kan şekeri yüksek olan kişiler için yürüyüş de uygundur. Kahvaltıdan sonra veya akşam yemeğinden sonra, parkta veya evde yürüyüş bandınızda 30 dakikalık bir yürüyüş yapın , hızlı bir yürüyüş eklemlerinizi çalıştırır ve vücuttaki dolaşımı iyileştirerek kan şekerini iyileştirmeye yardımcı olur.

Eklem ağrısını hafifletir

Hafif bir yürüyüş kemikler ve eklemler için iyidir. Bir çalışma, günde 3.000 adım yürüyen diz artritli yaşlı kişilerin endorfinleri artırmaya, eklem ağrısını hafifletmeye ve hareketliliği artırmaya yardımcı olduğunu buldu.

Beyninizi çalıştırın ve hafızanızı artırın

8 yıl boyunca 71 ila 93 yaşları arasındaki 2.257 yaşlıyı izleyen bir araştırma, günde 400 metreden az yürüyenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin günde 3.200 metre yürüyenlere göre %80 daha yüksek olduğunu buldu. Yani beyin net olmadığında (aktivite değil), daha fazla yürüyebilirsiniz.
Büyüdükçe hafızamız azalır. Yürümek de hafızamızı güçlendirir. Her sabah yürümeyi unutma, hafızan gitgide güçlenecek.

Stresi azalt

Kötü bir ruh halinde, yürüyüşe çıkın. Doğadan daha iyileştirici bir şey yoktur. Hafta sonları vaktiniz varsa, bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu temizlemek için dağlarda yürüyüşe de çıkabilirsiniz. Kötü hava koşulları veya zamansızlık nedeniyle evinizden çıkmak istemiyorsanız , evde bir yürüyüş pedi kullanarak da yürüyebilirsiniz .

 

Vücudunuzu güçlendirmek

Egzersiz uygun olduğu sürece hangi tür egzersiz olursa olsun vücudun güçlenmesinde rol oynayabilir. Yürüyüş bir tür hafif egzersizdir, şiddetli olmasa da, tüm vücut hareket eder, bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücudun direncini arttırmaktır.

Metabolizmayı hızlandırın

Çok uzun süre oturursanız metabolizmanız yavaşlar, bu da diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklara yol açabilir. Yürüyüş bir tür aerobik egzersizdir, belirli bir yoğunlukta tempolu yürüyüş metabolizmayı hızlandırabilir, çeşitli hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Orta derecede kilo vermek

Yürüme sürecinde triseps, kuadriseps ve bel karın gibi 13 büyük kas hareket eder, ısı miktarını tüketebilir, yağ yakabilir.

Uykunuzu İyileştirin

Yatmadan önce yürüyüş yapmak uykuyu teşvik edebilir. Yürüyüş yapmanın rahatlatıcı bir şey olduğuna dikkat çekilmiştir. Yatmadan önce gergin hissediyorsanız, iyi uyuyamazsınız. Yemekten sonraki bir saat içinde yürüyüş ve banyo yapmak rahatlamanıza ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Tags: No tags

Comments are closed.